FOX dizisi hedefte.. İlginç bağlantılar.. FETÖ ithamı

FOX TV’de başlayan “Kızıl Goncalar” adlı dizi, “Kızılcık Şerbeti” gibi tartışma konusu oldu. İlk bölümüyle adından söz ettire dizi İslamcıların tepkisini topladı.

Tartışmalar devam ederken Yeni Şafak gazetesi diziyi “FETÖ’cü senarist Necati Şahin yapımcı Faruk Turgut ile birlik oldu: Kızıl Goncalar dizisi ile dindarları hedef gösterdiler” başlıklı haberi ile gündem etti.

“Kızıl Goncalar’ın senaristi FETÖ’cü çıktı” diyen Yeni Şafak, “Toplumsal ayrışmayı körükleyen ve dindarları ‘uç örneklerle’ düşmanlaştıran iki dizi Kızılcık Şerbeti ve Kızıl Goncalar gerçeklikten uzak sahneleriyle tepki topladı.” diye yazdı.

Yeni Şafak söz konusu haberde şu ifadelere yer verdi:

“Özellikle son 2 yıldır, dindar vatandaşları ayrıştıran, kutuplaşmayı körükleyen diziler; Baba, Ömer, Kızılcık Şerbeti hemen her gün tartışmalı sahneleriyle gündeme gelirken, 18 Aralık akşamı FOX TV’de yayınlanan Kızıl Goncalar dizisi de aynı kümeye katıldı.

Söz konusu dizide, dindar kesim ‘aykırı ve uç örneklerle’ sunulurken, seküler hayat biçimini yansıtan oyuncuların akil ve modern rolleri canlandırması, izleyicilerin tepkisine yol açarken dizinin senaristi dikkat çekti.

2013 yılında sinevizyona giren, Fetullahçı Terör Örgütü’nün propaganda filmi Selam’ın senaristliğini yapan Necati Şahin, Kızıl Goncalar’ı da kaleme alan isim.

Şahin, dindarları hedef gösteren diziler Kızılcık Şerbeti ve Kızıl Goncalar’ın yapımcısı Gold Film’in sahibi Faruk Turgut ile iş birliği yaparak, kaleme aldığı Kızıl Goncalar’ın senaryosunu Turgut’a verdi.

Yapımcı Faruk Turgut’un sadece son bir yıl içinde dindarları ayrıştıran iki diziyi de ekranlara getirmesi dikkat çekti.

Yıllar önce de ekranlara gelen ‘Vatanım Sensin’ isimli dizinin iki senaristinden biri olan Necati Şahin, FETÖ okullarını öven film Selam’ı yazdığı ortaya çıkınca, yapım şirketi 11. bölümde Şahin’in ismini jenerikten çıkararak yollarını ayırmıştı.

O dönem diziye dair tartışma konusu olan iddia ve tepki ise şuydu: ‘Yunan subayı gibi görünen Türk askeri teması, aslında hain gibi görünen subayların vatansever olduğu fikrinden hareketle, 15 Temmuz kanlı darbe girişimini aklama çabasıdır.’

Necati Şahin’in adının duyulmasıyla imajı bozulan Vatanım Sensin dizisi, izleyicide başlangıçtaki etkiyi uyandırmayınca 59. bölümde final yaptı.

ABD menşeli dizi/film platformu Disney Plus, Ermeni lobisine baskısına boyun eğerek ‘Atatürk’ adlı diziyi yayınlamama kararı almıştı. Hemen her meselede Atatürk’ü kırmızı çizgileri olarak ifade eden ünlüler ise yaşanan tüm süreçte suskun kalmıştı. Söz konusu dizinin de senaristliğini Necati Şahin yapmıştı.

Atatürk dizisinin senaristinin FETÖ’cü Necati Şahin olduğunun duyulmasıyla dizi, bir kez daha tepkilerin odağı olmuştu.

Senarist Şahin’in, 2013 yılında verdiği bir röportajdaki ifadeleri ile bugün gelinen noktada ortaya koyduğu senaryoların temeldeki ‘fikir çatışması’ kendi içinde düştüğü çelişkiyi gösterdi.”

DİZİ SOSYAL MEDYADA DA HEDEF ALINI

Dizi sosyal medyada da bazı hesaplar tarafından hedef alındı. “Abese İrca” adlı hesap bunlardan biri. “Gelin birlikte FOX TV’de yayınlanmaya başlayan Kızıl Goncalar isimli Müslüman ve muhafazakarlara yönelik FETÖ algı operasyonunu inceleyelim” diye yazan hesap hazırladığı floodta dizi ile ilgili uzun bir eleştiri mesajı yazdı.

TARTIŞMA YARATAN SAHNE

Dizinin hedef alınmasına sebep olan sahne Kur’an-ı Kerim kursunda geçiyor. Sahnede Kur’an okunurken çocuklardan biri “Cüneyt efendi geldi” diye ayağa kalkarak pencereye doğru koşuyor. Çocuklardan sorumlu Kur’an hocası ise “Sen nasıl Kur’an’ı bölüyorsun, nasıl sadakallahülazim demeden kalkıyorsun!” diyerek çocuğa tokat atıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x