Bankalar uyarı üstüne uyarı yapıyor bu defa da 2 banka cep telefonuna mesaj attı

Merkez Bankası’nın politika faizlerini yüzde 30’a çıkarması kredi kartı akdi faizlerini yüzde 3.26’ya yükseltirken, bir değişiklik de bankalardan geldi. Bankalar cep telefonlarına üst üste mesaj atmaya başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 500 baz puanlık faiz artırma kararı sonrası kredi kartıyla yapılan alışverişlerde uygulanacak faiz oranı yüzde 3.71’e yükseldi.

Kredili mevduat hesabı ve nakit avans işlemleri için uygulanacak faiz oranı ise yüzde 4.47’ye çıktı. Yeni faiz oranları bu gece yarısından itibaren geçerli oldu.

Bu gelişme sonrası bankalardan üst üste cep telefonlarına mesajlar gelmeye başladı. Son olarak Kuveyt Türk ve Ziraat bankası müşterilerine mesaj atarak, Kredili Mevduat Hesabi aylık oranlarının yükseldiğini duyurdu.

Alınan kararın uygulama talimatı bu hafta itibarıyla birçok işletmeye aktarılırken, bankalar ile olan anlaşmalarda rekor iptal talebi yaşanıyor.

Yeni komisyon oranı ile kazançlarında büyük bir kesintiye gidileceğini belirten işletme sahipleri, söz konusu değişikliklerin ardından ya ürün mal ve hizmet bedellerine zam yapma yolunu tercih ediyor ya da kredi kartı ile alışveriş seçeneğine son veriyor.

BUNU YAPAN İŞLETMELER YÜKLÜ CEZA ALACAK

Birçok işletme, bankalar tarafından kesilen yüksek komisyon oranları nedeniyle işyerlerine havale/EFT ile alışveriş yapılmasını kolaylaştırmak adına IBAN adreslerinin kare kodunu yapıştırmakta. Bu şekilde müşteriler, para transferi ile alınan ürünün ve hizmetin bedelini işyerine aktarırken, banka söz konusu ticaretten bir komisyon alamamakta.

Uzmanlar, söz konusu hamlenin ‘kayıt dışı ekonomi’ olduğu uyarısında bulunurken, söz konusu kazancın vergiye yansıtılmama tehlikesi nedeniyle işyerlerinin yüklü cezalarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Vergiler de hesaba katıldığında kredi kartı yıllık bileşik faizi yüzde 65’e yükselirken, bankaların hesapta bakiye bulunmaması halinde müşterilerine faydalanmaları için sundukları kredili mevduat hesapları ve nakit avans işlemleri için uygulanacak faiz oranıysa yıllık yüzde 85’e çıkacak.

KURTULMANIN TEK BİR YOLU VAR

Uzmanlar, bu tutarların geçim sıkıntısı geçen vatandaşlar için hayatı çok daha zor bir hale dönüştüreceği uyarısında bulunurken, 1 Kasım itibarıyla uygulanacak faizlerden kurtulmanın tek bir yolu bulunmakta. Kredi kartı limitlerine göre değişmekle birlikte, o ay içerisinde yapılan harcamanın tamamını, ekstre kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde ödeyen vatandaşlar, herhangi bir faiz ücreti ile karşı karşıya kalmayacak.

HEMEN BANKANIZI ARAYIN VE BUNU YAPIN

Ancak Türkiye’deki mevcut ekonomik durumun kötüye gitmesi ve artan fiyatlar karşısında çalışan ücretlerinin oldukça düşük kalması, birçok vatandaş için kart borcunun tamamının ödenmesini imkansız hale getiriyor. Bu noktada ekonomistler, hali hazırda limitlerini sonuna kadar kullanmayan vatandaşlar için bir an önce bankalarını aramalarını ve limitlerini düşürmelerini tavsiye etmekte.

Mevcut limiti 25 bin liranın üzerinde olan kredi kartları için aylık minimum ödeme tutarı yüzde 40 olarak belirlenirken, bu seviyenin altında limite sahip kartlar için asgari ödeme oranı yüzde 20 olarak kalmaya devam edecek.

BORCUN TAMAMINI ÖDEMEYENLERDEN NE KADAR FAİZ ALINACAK?

Bu nedenle toplamda 10 bin liralık bir kart borcunun asgari ödeme tutarı olan 2 bin liralık kısmını ödeyen bir kullanıcı, geriye kalan 8 bin lira için aylık yüzde 3.71’lik oran üzerinden faizlendirilecek. Bu kartta yapılan işlem yalnızca alışverişle sınırlı kalmayıp, nakit avans kullanımı gerçekleştirilmişse, kullanılan tutar ilaveten yüzde 4.47’lik faiz oranına tabii tutulacak.

KMH FAİZİ NASIL HESAPLANIR?

KMH faizi ile ilgili araştırmalar hızlandı. KMH faizi, hesaptan çekilen para karşılığında (nakit avans gibi) ödenen para miktarıdır. Örneğin Kredili mevduat hesabınızdan çektiğiniz para tutarını aynı gün içerisinde yatırmanız durumunda, kullandığınız kredi tutarı için 3 günlük KMH faizi ödemeniz gerekir. KMH faiz hesaplaması hafta sonu ve resmi tatillerde dâhil günlük olarak yapılır. KMH faiz hesaplaması hafta sonu ve resmi tatillerde dâhil günlük olarak yapılıyor. KMH’ın bağlı bulunduğu hesaba para girişi olduğunda ise otomatik olarak kullanılan KMH hesaptan düşüyor. KMH için hesaplanan faiz ise özel olarak bir tarih belirlenmedi ise bankaların çoğunluğunda her ayın son günü hesaba yansıyor. Ayrıca KMH hesaptan çekilen para aynı gün içerisinde ödenmesi durumunda 1 günlük faiz işletiliyor.

Bankalardan yapılan duyuru şöyle:

ZİRAAT BANKASI
Bilgilendirme:
Değerli Müşterimiz, 26.11.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Kredili Mevduat Hesabi aylık akdi faiz oranı %4,42, gecikme faiz oranı %4,72 olarak uygulanacaktır.

KUVEYT TURK
16:07, 27 Eki Sayın Müşterimiz, 27 Kasım 2023 tarihinden itibaren bireysel kredi kartı ile yapılacak taksitli işlemlerde uygulanacak olan kar payı oranı %3.66 olarak, kredi kartı borcunun gecikmesi durumunda uygulanacak gecikme cezası oranı ise %3.96 olarak güncellenecektir. Belirtilen
oranlara KKDF ve BSMV dahil değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x