Antalya Valisi Şahin: 15 milyon 200 bin turisti geçtik

Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya’nın 2023 yılındaki turizm hedefleri ve Antalya Havalimanı’nda devam eden kapasite artırma çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kentin bu yıl 16 milyon turist ağırlama hedefini değerlendiren Şahin, şu ifadeleri kullandı:

“15 milyon 200 bini geçtik. Bu sayı Antalya Havalimanı verilerine göre bir sayıdır. Bunun üzerine diğerlerini de eklemek lazım. 2019 yılı verilerini yüzde 5 oranında geçtik. Gelirler açısından da çok iyi durumdayız. Çok hızlı bir düzelme bu. Turizm pastasında da 9’dan 4’üncü sıraya yükseldik. Diğer ülkelerde bu kadar hızlı bir düzelme olmadı.”

‘İLK SIRADA RUSLAR VAR’

Antalya’ya gelen turistlerin ülkelere göre dağılımında ilk sırayı Rusların aldığını açıklayan Şahin, “Turizm misafirlerimiz daha da çeşitlendi. Rusya-Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle o alandaki daralma bizi başka pazarlara yönlendirdi. Sonuç olarak da çok sayıda Polonyalı, Alman, İngiliz turistte ciddi artış var. Rusya ve Ukrayna’da yine var. Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Kazakistan başta olmak üzere Türki Cumhuriyetlerden de çok sayıda turist geldi” diye konuştu.

‘ANTALYA HAVALİMANI’NDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR’

DHA muhabirlerine, Antalya Havalimanı’ndaki kapasite artırma çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Şahin, çalışmaların iki etapta devam ettiğini belirterek, “Bir kısmı 2024 nisan ayında tamamlanacak ve hizmete alacağız. VIP ve CIP terminalleri şubat nisan arasında hizmete alınacak. Devlet Konuk Evi’ni hizmete alacağız. 6 apron daha devreye alınacak. 2025’in ortalarında tüm genişleme işini yapacağız. Yeni apronlar, uçak park alanları, büyük hangarlar gibi havacılık sanayine de katkı sağlayacak” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x