Yeşil Sol Parti Milletvekili Adayı Olan Cengiz Çandar Kimdir, Nereli? Cengiz Çandar Ne İş Yapıyor?

Yazdığı yazılarla adını duyuran Cengiz Çandar, son günlerde gündemden düşmeyen isimlerden biri. Yeşil Sol Parti’den milletvekili adayı olan Çandar, uzun bir süredir İsveç’te yaşamını sürdürüyor. Açıklamalarıyla çok konuşulan ünlü ismin hayatı ise merak ediliyor. Pek çok kişi ise Cengiz Çandar’ın yaşamını ve kariyerini araştırmaya başladı. Peki Cengiz Çandar kimdir, kaç yaşında, nereli? Cengiz Çandar ne iş yapıyor? Detaylar içeriğimizde…

Cengiz Çandar Kimdir?

Cengiz Çandar, 1948 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Osmanlı Devleti’nin kurulmasında büyük emeği olan Çandarlı ailesinden gelmektedir. İlkokul eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra Talas Amerikan Okulu’nda ve Talas Amerikan Koleji’nde eğitim gördü. Liseyi ise Mersin’in Tarsus ilçesinde okudu.

Ankara Üniversitesi Siyasi Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne girdi ve 68 kuşağı gençlik hareketlerinde aktif bir rol oynayan Çandar,

Aydınlık Hareketi’nde yer alan ünlü isim, TİİKP merkez komitesi üyeliği görevlerini yürüttü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği’nin başkanı olarak görev yaptığı sırada 12 Mart Askeri Müdahalesinde sakıncalılar listesi girdi ve yurtdışına kaçtı.

Yurtdışına kaçtıktan sonra sırasıyla Şam, Beyrut, Cenevre, Paris, Amsterdam’da yaşadı ve 1974 yılında ülkeye geri döndü.

Türkiye’ye geldikten kısa bir süre sonra Vatan gazetesinde dış haberler şefi ve dış politika yorumcusu olarak çalışmaya başladı.

Sırasıyla Türk Haber Ajansı, Cumhuriyet, Hürriyet, Güneş, Sabah, Yeni Şafak, Referans ve Radikal gazetelerinde çalıştı. Bir süre ODTÜ’de asistan olarak bulunan Çandarlı, 1980’li yıllarını Lübnan ve Orta Doğu’da geçirdi.

1991 yılından 1993 yılına kadar dönemin cumhurbaşkanı olan Turgut Özal’ın danışmanlığını yaptı.

1993-1995 yılları arasında Balkanlara yönelen Çandarlı, Yeni Demokrasi Hareketi’nin kurucu üyeliğini yaptı.

1995 senesinde ise Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’ne layık görüldü. Bir süre Bilgi Üniversitesi’nde Orta Doğu tarihi ve politikası üzerine dersler verdi. 2000 dönemlerinde ABD’nin önemli merkezlerinde araştırma yapma fırsatı yakaladı.

IŞID ile savaşırken hayatını kaybeden Ayşe Deniz Karacagil hakkında söylediği sözlerden dolayı hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Uzun bir süredir İsveç’te yaşayan Çandarlı’nın yayımlanmış pek çok kitabı bulunuyor. Kitaplarından bazıları ise şunlar;

  • Direnen Filistin (1976)

  • Dünden Yarına İran (1981)

  • Ortadoğu Çıkmazı (1983)

  • Tarihle Randevu (1983)

  • Güneşin Yedi Rengi (1987)

  • Benim Şehirlerim (1999)

  • Çıktık Açık Alınla (2001)

  • Mezopotamya Ekspresi: Bir Tarih Yolculuğu (2012)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir