Yeni görüntüler ortaya çıktı: Siyanür Ordu’ya sızıyor

İbrahim Gündüz

Odatv’ye Ordu-Fatsa’daki siyanürlü altın madeniyle ilgili yeni görüntüler ulaştı. Yeni görüntülerde de dünkü görüntüleri destekleyen daha çarpıcı detaylar bulunuyor…

Görüntülerde, madende açık alanda yapılan siyanür liçlemesinde kullanılan ince siyah boruların, selin etkisiyle param parça olduğu açıkça görülüyor… Parçalanan bir başka şey ise altın madencilerinin güya toprağı ve suyu siyanürden ve ağır metallerden koruduğunu savundukları membran…

Görüntüleri çeken kişi, “Şuna bak yaa… Siyanüre bak… Doğaya gidiyor bu… İşte burası böyle bir şirket… Her sene böyle, her zaman böyle burası… Allah ıslah etsin onları Allah ıslah etsin…“ diye tepki gösteriyor.

Bu arada Odatv’de yayınlanan bu görüntülerin son yağmurlar sırasında değil, geçtiğimiz kasım ayında yaşanan yoğun yağışlar sırasında çekildiği, görüntüleri çeken kaynak tarafından bildirildi. Ancak bölgede yaşanan her yoğun yağışta aynı manzaranın yaşandığı belirtiliyor.

Odatv’nin özel haberiyle Ordu-Fatsa’daki altın madeninden yansıyan inanılmaz görüntüler sonrasında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı suskunluğunu koruyor… Madenin sahibi olan Bahar Madencilik de henüz bir açıklama yapmadı.

İddiaya göre Bahar Madencilik, siyanürlü altın madenciliğini, şimdi devlet tarafından el konulan FETÖ’nün Koza altın madenlerinde taşeronluk yaparak öğrendi. Açık ocak işletmesinin topraklarını sıyırdılar, cevherli kayaçları tesise taşıdılar. O dönemde Bergama’da ve çevre ilçelerde bu işi yapabilecek birçok şirket varken, Koza’nın tercihi Bahar’dı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir