Mısır ile 10 yıl sonra üst düzey temas! Bakan Çavuşoğlu: Sürecin kırılma noktası burası

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır’a kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. 10 yıl aradan sonra Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleşen bu ziyarette, Mısır’la yeni bir sayfa açıldı. Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin, ”Samimi ve güzel bir görüşme yaptık.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10 yıl sonra Mısır’a gerçekleştirilen ziyarete ilişkin konuşan konuştu.

Görüşmenin samimi bir ortamda geçtiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, bundan sonraki sürece ilişkin bilgileri aktardı.

Sürecin bir olgunlaşma aşaması olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, Doha’daki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin görüşmesine dikkat çekerek, süreçte kırılma noktasının burası olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı ile özellikle bölgesel konularda açık ve net bir şekilde görüş alışverişinde bulunulduğunu, heyetler arası görüşmede de her konunun ele alındığını ifade etti.

“Enerjiden, nakliyattan, ulaşımdan buradaki firmalarımıza ve yatırımlarımıza kadar her şeye değindik. Enerji, lojistik, eğitim, kültür konularının hepsine değindik. Mısır tarafı, Türk firmalarının Mısır’da yaptıkları yatırımların artırılmasını istiyorlar.” diyen Çavuşoğlu, “Ticaretimiz, 10 milyar dolara yaklaştı. LNG ithalatı sebebiyle biraz denge onların lehine ama biz bundan şikayetçi değiliz.” dedi.

Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşını Ankara’ya davet ettiğini söyleyerek “Diplomatik ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarma konusunda mutabık kaldık. Önümüzdeki süreçte hangi adımları atacağız onları değerlendirdik.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir