Contemporary Istanbul sanatseverlerle buluştu

22 farklı ülkeden gelen 67 çağdaş sanat galerisi, 4 inisiyatif ve 4 sanat kurumuna ev sahipliği yapacak olan Contemporary Istanbul başladı. Contemporary Istanbul Vakfı’nca  düzenlenen fuar sanatseverleri 1 Ekim’e kadar Tersane İstanbul’da ağırlayacak. Fuarın açılışında bir konuşma yapan Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, her zaman yenilikçi bir fuar yapmaya çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi: “Bu yıl da uluslararası galeriler ve inisiyatiflerle sağlam ve yenilikçi bir program sunuyoruz. 8 ülke ilk defa geliyor, yeni sanatçılar, yeni eserler fuara güç katılıyor. Sanatın şehre ve ülkeye kattığı değeri 18 yıl boyunca hep önemsedik. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutluyoruz.”

21 yeni galeri

Yeni katılan ve İstanbul’a ilk kez gelen 21 çağdaş sanat galerisi de Contemporary Istanbul katılımcıları arasında yerini alıyor. Contemporary Istanbul’da karşımıza çıkan inisiyatifler; Ka Atölye, Ankara; NOKS Art Space, İstanbul; KOLİ Art Space, İstanbul; Kıyı Projects, Antalya. Contemporary Istanbul ile iş birliği halindeki kurum ve müzeler ise Baksı Müzesi, Bayburt; Borusan Contemporary, İstanbul; Contemporary Istanbul Vakfı, İstanbul ve Taksim Sanat, İstanbul.

Sanat, Gastronomi ve Müzik

Contemporary Istanbul’un 18. edisyonu, sanat, lezzet ve müziği bir araya getiriyor. Şehrin önde gelen yeme içme mekanları olan Akali, Cup of Joy, Espresso Perfetto, Momo Bebeköy, Nappo, Petra, Saff ve Sail Loft ile günün sonunda DJ performanslarıyla birleşerek etkinliği sadece bir sanat fuarı algısından çıkarıp şehrin dinamizmini, kültürel çeşitliliğini ve yaratıcı enerjisini kutluyor.

Ulaşım da kolay

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları tarafından özel olarak sağlanan deniz ulaşımı hizmeti, 1 Ekim’e kadar Kadıköy, Üsküdar ve Beşiktaş’tan kalkan şehir hatlarıyla Hasköy İskelesi’ne erişim sağlayacak. Tersane Istanbul’a sadece 500 metrelik bir yürüme mesafesinde bulunan Hasköy İskelesi sayesinde sanatseverler, trafik sıkıntısı yaşamadan fuara deniz yoluyla kolayca ulaşabilecek.

İŞTE FUARDA ÖNE ÇIKAN PROJELER

Fotoğrafçılık ile sanat iç içe

Fuara bu yıl ‘CI Photo Focus’ bölümüyle fotoğraf kategorisi de eklendi. CI Photo Focus, güncel fotoğrafçılık pratiği ile sanatın iç içe geçtiği bir fuar bölümü olarak, sanatçıları ve galerileri bir araya getirerek fotoğrafın bir sanat formu olarak taşıdığı önemi keşfetmeyi amaçlıyor. 8 ülkeden 22 sanatçının, 44 eserin katılacağı bu yeni bölümde ayrıca 2 konuşma programı yer alacak.

Şaka sergisi

Akbank’ın ana partnerliği üstlendiği fuarda; Akbank Sanat standında Hasan Bülent Kahraman küratörlüğündeki “Belki de Bir Şakadır” sergisi yer alıyor. Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide Fırat Engin ve Ardan Özmenoğlu’nun eserleri var. Sergi, izleyicilerini yaşamın sonsuz krizleri, savaşları, işgalleri, eşitsizlikleri ve ayrımcılıklarına, unutulmaya yüz tutmuş bir perspektiften bakmaya davet ediyor. ‘Yoksa hayat büyük bir şaka mı?’ sorusunun peşinde bir keşif yolculuğu sunuyor.

Açık hava sergileri

Bu yıl üçüncü edisyonunda dış mekan, heykel ve enstalasyonlardan oluşan The Yard açık hava sergisi, Cenevre’deki (MAH) Musée d’art et d’histoire’ın Direktörü Marc Oliver Wahler küratörlüğünde gerçekleşecek. Endüstriyel nesnelerin sanat eserlerine dönüştüğü bu sergi, çevreyle etkileşim içinde dinamik bir şekilde izleyiciyle buluşacak. Tosyalı Holding’in ‘Sürdürülebilir Sanat’ koleksiyonunda yer alan çelik üretim atıklarından ileri dönüşüm tekniği ile yaratılan Varol Topaç’ın bir eseri de Contemporary Istanbul’un 18. edisyonunda sergilenecek.

İşte ziyaret saatleri:

28-30 Eylül: 11:00-20:00
1 Ekim: 11:00-19:00

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x