Başkan Kocaman Kent Meydanı Camii’ni İnceledi

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, Kartepe Kent Meydanı’nda yapımı hızla devam eden ve sona yaklaşan Kent Meydanı Camii’nde ki çalışmaları yerinde inceledi.

Kartepe’nin simgelerinden biri olarak hızla yapımı devam eden Kent Meydanı Camii çalışmalarını yerinde inceleyen Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, yetkililerden bilgi aldı.

3500 KİŞİ AYNI ANDA İBADET EDEBİLECEK

Kent Meydanı Camii tamamlandığında 3500 kişi aynı anda ibadet edebilecek. Bodrum katı, zemin katı, mahfil katı olmak üzere üç kattan oluşacak. Projenin toplam ibadet alanı 2265 metrekare olarak planlandı. Zemin katta bulunan ibadet alanı 1375 metrekare, son cemaat alanı 325 metrekare ve mahfil katı 565 metrekarelik alandan oluşuyor.

TOPLAM İNŞAAT ALANI 5.250 METREKARE

Toplam inşaat alanı 5.250 metrekare olan projenin 1.814 metrekarelik Bodrum Katında çok amaçlı salon, kütüphane, 10 adet derslik, imam odası, teknik oda, kazan dairesi, 3 adet depo, bay, bayan şadırvan ve tuvaletlerden oluşuyor. 2.467 metrekareden oluşan zemin katta; ibadet alanı, son cemaat ve ayakkabılık bölümü ve 967 metrekareden oluşan mahfil katında ise ibadet alanı bulunuyor.

ENGELLİ BİREYLER DE DÜŞÜNÜLDÜ

Kent Meydanı Camii; 2 minare, 1 adet büyük, 4 adet küçük, 6 adet yarım kubbeden oluşuyor. Büyük kubbesinin çapı 26 metre olan caminin ayrıca her katta engelsiz ulaşımı sağlamak amacı ile iki adet asansör yerleştirilecek.

TASARRUFLU SU KULLANIMI

Cephelerde yağmur suyunu kullanabilmek amacı ile prekast cephe içlerine gizli yağmur suyu olukları yerleştirildi. Buradan gelen yağmur sularının bodrum katta bulunan iki adet depo da toplanması tasarlandı. Depolarda toplanan yağmur sularının tuvalet ve peyzaj alanında kullanılması planlanıyor.

KOCAELİ’NİN EN BÜYÜĞÜ

İnceleme sonrasında Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Konumuyla ve mimarisiyle Kartepemizin çehresine güzellik katacak Kent Meydanı Camii’ne incelemelerde bulunarak son durum hakkında bilgi aldık. “Kocaeli’nin en büyüğü” olma yolunda çalışmaları titizlikle sürdürülen camiimiz şimdiden ilçemizin sembolleri arasında yer alıyor” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x